Search

NADPOTLIWOŚĆ

Zdarza Ci się odczuwać dyskomfort w trakcie biznesowego spotkania, rutynowych czynności czy wyczekanej randki? Znasz to krępujące uczucie, gdy podajesz mokrą dłoń nowemu pracodawcy?
Nie jesteś sam! Problem nadpotliwości dotyka  ok. 3% populacji.
Na rynku dostępne są liczne produkty na nadmierne pocenie. Od antyperspirantów po żele i pudry przeciw potliwości. Czy zawsze okazują się skuteczne i w 100% bezpieczne?
Postaramy się w tym materiale  przybliżyć Ci wszystkie dostępne metody terapeutyczne. Będziesz mógł pozbyć się problemu na długi czas i wspólnie z lekarzem dobrać odpowiednią metodę leczenia.

  • Co to jest nadpotliwość?

Pocimy się podczas wzmożonej aktywności fizycznej, choroby wirusowej czy bakteryjnej, wysokiej temperatury otoczenia i jest to zupełnie normalne. Z kolei hiperhydroza (nadpotliwość) jest to ilościowe i chroniczne  zaburzenie wydzielania potu, występujące głównie po okresie dojrzewania. Wiąże się z nadmiernym wydzielaniem potu pod pachami, na skórze twarzy, owłosionej głowy, skórze stóp i dłoni.

  • Jakie są rodzaje nadpotliwości?

Nadmierną potliwość możemy podzielić na pierwotną oraz wtórną.

Nadpotliwość pierwotna, która dotyczy głównie pach, dłoni oraz stóp rozpoczyna się w okresie dojrzewania, bywa nawet, że w dzieciństwie. Spotykana u krewnych, np. rodziców czy dziadków. Podłożem jest nadmierna stymulacja gruczołów potowych przez zakończenia nerwowe części współczulnej układu nerwowego.

Diagnozę ustalamy wg zaproponowanych przez Canadian Hyperhidrosis Advisory Committee kryteriów. Pierwotną nadpotliwość rozpoznajemy u osoby, która z problemem boryka się ponad 6 miesięcy i spełnia minimum 4 kryteria z poniżej wymieniowych:

  1. Nadpotliwość występuje w  miejscu koncentracji  gruczołów potowych tzn. dłonie, stopy, pachy, twarz.
  2. Napotliwość występuje obustronnie i symetrycznie.
  3. Problem nie występuje w czasie snu.
  4. Epizody nadmiernego pocenia pojawiają się przynajmniej raz w tygodniu.
  5. Początek objawów datujemy na 25 rok życia lub wcześniej.
  6. Osoby z nadmierną potliwością mają krewnych z tym samym problemem, jest dodatni wywiad rodzinny.
  7. Problem nadpotliwości zaburza codzienną aktywność.

Wtórna nadpotliwość (częściej uogólniona) jak sama nazwa wskazuje, jest wtórna do innych stanów, np.:

  • ostrych infekcji (bakteryjnych, grzybiczych lub wirusowych);
  • zaburzeń endokrynologicznych (cukrzycy, nadczynności tarczycy, nadczynności przysadki, akromegalii, guza chromochłonnego);
  • stanów fizjologicznych (ciąża, menopauza);
  • zaburzeń neurologicznych (udar mózgu niedokrwienny, krwawienie podpajęczynówkowe, choroba Parkinsona);
  • chorób nowotworowych, min.chłoniaków;
  • horób psychiatrycznych, np. ostrych stanów lękowych;
  • otyłości;
  • zespołów odstawiennych (poalkoholowych, po zażyciu substancji psychoaktywnych);
  • po zażyciu leków  grupy antybiotyków przeciwbakteryjnych np. cyprofloksacyny lub przeciwwirusowych np. acyklowiru.

Czy możemy sami zdiagnozować i wyleczyć u siebie nadpotliwość?

Nie do końca. W pierwszej kolejności musimy wykluczyć przyczynę nadpotliwości wtórnej, zrobić panel podstawowych badań laboratoryjnych, czyli morfologię (OB.,CRP, TSH), parametry wątrobowe i nerkowe oraz skonsultować się ze swoim lekarzem celem ewentualnego pogłębienia diagnostyki.

Każdy z nas może natomiast wykonać subiektywna oceną stopnia nadpotliwości za pomocą tzw. skali HDSS, w której liczby 1 i 2 oznaczają nadpotliwość łagodna lub średnią, a 3 i 4 ciężką.

Jak oceniasz u siebie dotkliwość objawów nadpotliwości?

  • Pocenie nigdy nie jest widoczne, nigdy   nie wpływa na codzienną aktywność.
  • Pocenie w zakresie tolerancji, czasami   zakłóca codzienną aktywność.
  • Pocenie na granicy tolerancji, często   zakłóca codzienną aktywność.
  • Pocenie nietolerowane, zawsze zakłóca   codzienną aktywność.

Celem oceny powierzchni nadmiernego wydzielania potu, często również przed zabiegiem, stosujemy tzw. Próbę Minora. Próba ta, polega na posmarowaniu skóry wybranej partii ciała jodyną, a następnie po wyschnięciu, posypaniu skrobią. Obszar nadmiernej potliwości zabarwia się na brunatnofioletowo.

Rzadko posługujemy się natomiast próbą grawimetryczną. Ważymy odpowiednio przygotowaną wcześniej bibułkę przed i po 10 minutowym kontakcie z badaną okolicą. Oczywiście pomiar odbywa się o określonej porze dnia, przy wcześniej ustalonej wilgotności i temperaturze otoczenia. Jeśli produkcja potu danej okolicy wyniesie  100mg/5min. lub więcej mówimy wówczas o nadpotliwości.

  • Leczenie czy redukcja nadmiernego wydzielania potu?

Mamy szeroki wachlarz możliwości leczenia i niwelowania objawów nadpotliwości.
Do dyspozycji mamy ponadto leki doustne z grupy leków  antycholinergicznych. Tu, stosowanie jest często ograniczone z uwagi na efekty uboczne np. zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, zaburzenia w oddawaniu moczu czy zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

  1. Leczenie miejscowe, np. antyperspiranty, które są ogólnodostępne w drogeriach kosmetycznych. Według producentów, działają nawet do 72h. Niestety - często również zawierają sole glinu, które mają działanie rakotwórcze oraz sprzyjają rozwojowi choroby Alzheimera.
  2. Preparaty z glikopirolanem dostępne w aptekach – glikopirolan to substancja stosowana w miejscowej redukcji nadmiernej potliwości pach, twarzy, stóp i dłoni.
  3. Zabiegi jonoforezy - zabiegi z wykorzystaniem galwanicznego prądu stałego. Powtarzany, daje efekt hiperkeratozy na obszarze ujść gruczołów potowych, wtórnie hamując wydzielanie potu.
  4. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej typu A. W wyniku podania toksyny dochodzi do czasowego zaprzestania pracy gruczołu potowego. Efekt utrzymuje się do około 6-8miesięcy.
  5. Zabieg radiofrekwencji   mikroigłowej. Zabieg polega na wprowadzeniu w leczony obszar złotych igieł i następnie podgrzaniu go do temperatury około 40st C. Już po pierwszym zabiegu dochodzi do zniszczenia części gruczołów potowych. Dla pełnego efektu często powtarza się zabieg  w odstępach 4-6tygodni.
  6. Na koniec ...  leczenie chirurgiczne. Z dostępnych metod można wymienić  np.miejscowe wycięcie gruczołów potowych. Leczenie chirurgiczne owiane jest niestety bardzo wyraźnymi efektami ubocznymi takimi jak: odma opłucnowa, zespół Hornera, czy zaburzenia kardiologiczne.

Reasumując. Nadpotliwość możemy leczyć różnymi metodami i  z wielorakim  skutkiem. Pamietaj! Na pierwszym miejscu zawsze stawiaj swoje bezpieczeństwo. Korzystaj  tylko z usług  gabinetów ,w których pracuje wykwalifikowany personel i zawsze masz możliwość uzyskania specjalistycznej pomocy.

UMÓW WIZYTĘ