Search

PEELINGI CHEMICZNE

Peelingi chemiczne… hemoeksfoliacja
Skóra tłusta, trądzikowa? Drobne zmarszczki? Przebarwienia?

Słyszałaś /słyszałeś o peelingu chemicznym, ale nie wiesz, który będzie odpowiedni dla Ciebie?
Teraz to już przeszłość.

Postaramy się przybliżyć zastosowanie każdego z nich, tak abyś mogła/mógł wybrać odpowiedni peeling dla siebie.

Peeling chemiczny to procedura kontrolowanego, chemicznego złuszczania , która ma na celu oczyszczenie, regulację, regenerację oraz remodeling skóry. Stopień ingerencji ( uszkodzenia skóry) zależy od rodzaju oraz stężenia kwasu użytego do peelingu.

Najprostszą metoda podziału peelingów jest ich podział ze względu na głębokość działania. I tak, mamy peelingi powierzchowne ( np. pirogronowy), działające na naskórek do warstwy podstawnej, peelingi średnio głębokie (np.50% TCA) ,obejmujące swoim działaniem naskórek, skórę właściwą do górnej warstwy siateczkowatej oraz peelingi głębokie ( np. fenol|), działające do środkowej części warstwy siateczkowatej. Głębokość penetracji substancji przekłada się na czas gojenia. Peelingi powierzchowne możemy wykonywać nawet co 10 dni, natomiast średnio głębokie co około 2-3 miesiące. Tu okres gojenia może wydłużyć się nawet do 14 dni.

Decydując się na peeling powinniśmy pamiętać o przeciwskazaniach, najważniejsze to:

  • aktywny infekcja skóry ( bakteryjna, grzybicza, wirusowa),
  • uszkodzenie, przerwanie ciągłości naskórka,
  • świeża opalenizna,
  • przyjmowanie środków z izotretynoiną w przedziale 6miesięcy poprzedzających peeling,
  • ciąża i laktacja.

Choroby takie jak łuszczyca, łojotokowe zapalnie skóry w fazie ostrej również dyskwalifikują nas z zabiegu. Ponadto osoby z ciemnym fototypem skóry oraz z wywiadem przebarwień pozapalnych mogą nie uzyskać pożądanego efektu .

Wybór odpowiednego peelingu to nie lada wyzwanie …
Poniżej krótka informacja o zastosowaniach poszczególnych peelingów, ich działaniu oraz pielęgnacji pozabiegowej.

Kwas Pirogronowy  - posiada małą cząsteczkę, która ma zdolność szybkiej penetracji w skórę.  Dużym atutem tego kwasu jest to, że oprócz silnego pobudzenia skóry do regeneracji, ma też silne właściwości nawilżające oraz regulujące sebum. Stosowany jest do intensywnej terapii przeciwzmarszczkowej. Świetnie sprawdza się w likwidacji zaskórników. Kwas pirogronowy nie jest zalecany dla skór wrażliwych oraz naczynkowych, może powodować silne przekrwienie skóry.

Złuszczenie: intensywne do 7 dni
Zalecenia: wymagane stosowanie kremu z filtrem UV ( min. 30SPF)

Kwas migdałowy – wykazuje działanie antybakteryjne oraz ogranicza wydzielanie sebum.

Jest  dedykowany dla skór mieszanych, tłustych i trądzikowych. Działa rozjaśniająco i keratolitycznie.
Jest to peeling całoroczny, wykonywany również latem. W niższych stężeniach sprawdzi się również jako peeling idealny dla skór wrażliwych.

Złuszczenie:  możliwe delikatne złuszczania do 5-7 dni
Zalecenia: wskazany krem z filtrem UV

Kwas mlekowy – bardzo skuteczny  i zarazem delikatny dla  skór suchych. Ma działanie nawilżające i umiarkowanie bakteriostatyczne. Idealnie sprawdzi się w terapii skóry odwodnionej i zwiotczałej. Po zastosowaniu peelingu z kwasem mlekowym mamy bardzo niskie  ryzyko przebarwień pozabiegowych.

Złuszczenie: minimalne lub nie występuje
Zalecenia: wskazany krem z filtrem UV

Kwas salicylowy – szczególnie ceniony w pielęgnacji skóry tłustej. Ze względu na wyższą lipofilność cząsteczki stosunkowo dobrze wnika w naskórek i wykazuje niski potencjał drażniący. Wykazuje ponadto działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne.

Złuszczenia: intensywne do 7 dni
Zalecenia: wymagane stosowanie kremu z filtrem UV ( min. 30 SPF) przez co najmniej 3 miesiące

Kwas TCA ( trójchlorooctowy) -  Stymuluje proliferację komórek naskórka. Niszczy keratynocyty , które następnie ulegają procesowi złuszczania. Działanie to stymuluje powstawanie nowych włókien kolagenowych tworzących zwartą, jednorodną tkankę.
Peeling TCA zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, dzięki czemu obrzęk skóry nie występuje lub jest niewielki. Wywołuje natomiast lekki stan zapalny. Polecany dla skór tłustych oraz z problemem trądziku.

Złuszczenia: intensywne do 6-7 dni
Zalecenia: wymagane stosowanie kremu z filtrem UV ( min. 30 SPF) . Nie należy usuwać manualnie złuszczającej się skóry.

Kwas glikolowy – ma silne właściwości złuszczające i nawilżające. Dzięki zabiegowi złuszczania kwasem glikolowym można uzyskać widoczną poprawę wyglądu skóry, usunięcie blizn potrądzikowych, jak również zmniejszenie widoczności porów i rozjaśnienie przebarwień.

Złuszczenia: bardzo indywidualne, uzależnione od stężenia
Zalecenia: wymagane stosowanie kremu z filtrem UV .

Kwas azelainowy – hamuje aktywność gruczołów łojowych, wykazuje również aktywność bakteriostatyczną w stosunku do bakterii tlenowych i beztlenowych (np. Propionibacterium acnes). Działa także rozjaśniająco (zastosowanie w przypadku przebarwień potrądziowych), zmniejsza rogowacenie naskórka. Może być stosowany całorocznie.

Złuszczanie: mało intensywne do 7 dni
Zalecenia: wymagane stosowanie kremu z filtrem UV .Można stosować jako kontynuację serii peelingów, preparaty apteczne z kwasem azelainowym.

Zabiegi z wykorzystaniem kwasów, choć nie wszystkich, można wykonywać również w porze letniej.
Latem popularne są np. peelingi z kwasem ferulowym, laktobionowym, migdałowym czy azelainowym.

Nie wolno oczywiście zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, czy to latem czy zimą.

Nasza oferta pilingów chemicznych

Zapraszamy!